ŽAJBELJ (Salvia officinalis)

Izjemno učinkovita protivnetna in protivirusna zdravilna rastlina🌿


Zadnje 14dni govorim samo še o žajblju 🤩 ravno sem se vrnila nazaj, kjer sem ročno nabrala listke žajblja, na žgočem soncu🌞🌞🌞v neokrnjeni naravi🏞🏞 na otoku ob morju🌊kjer samo koze občasno zahajajo🐐🤭😄 pa jaz. 😊

Tako sem doma svež žajbelj prvič destilirala in dobila kar neka mililitrov 🌿ETERIČNEGA OLJA 🌿ter🌿HIDROLATA ŽAJBLJA🌿 intenzivnega mentolovega, svežega vonja.

Še nekaj dni, pa bodo tudi listi posušeni za čaj.🌱🌱🌱

➡️➡️HIDROLAT ŽAJBLJA je izjemno učinkovit, kot ustna vodica, pošpricamo se v primerih vnetega grla, žrela, razjed, aft, vnetih dlesni, saj je dober adstringent in antiseptik. Ga žvrkljamo ali pa samo pošpricamo v grlo. Uporablja se pri prehladih, padcu imunskega sistema, izjemno učinkovito deluje v obdobjih menopavze, ublaži potenje in čustvena nihanja in med mesečnimi ciklusi. 

➡️➡️Z njim čistimo prostor, ga prekadimo s suhim žajbljem ali pa pošpricamo prostor s hidrolatom, sploh če smo v prostoru in stiku z ljudmi, ki so zboleli in prehlajeni. Večkrat dnevno.

Listi žajblja vsebujejo še 5.6 % smole, pikrosalvina in druge grenke snovi, kar mu daje poseben, grenak okus. Zato velja ljudski rek, da so grenke stvari zdrave.

Vsebuje še saponine, zaradi česar je žajbelj dober čistilec, tako organizma, saj čisti kri, kot za zunanjo uporabo, ker celi in zdravi rane.

Odganja mrčes, z njim prečiščujemo in razkužujemo prostore.

➡️Kot vulnerarik, pomaga pri zmanjšanju rdečice, uporablja se tudi za čiščenje kože in mozoljev.

➡️Je antiflogistik, zato se uporablja proti močnemu potenju, še posebej pri jetičnih bolnikih. Kot diuretik pa odvaja odvečno vodo iz telesa.

➡️Kot antispazmodik in stomatik dobro deluje na prebavila ter želodec, odpravlja krče in pomaga, da ne bruhamo; ker je antidiaroik, ustavlja drisko.

Izjemno zdravilen v tem jesensko zimskem obdobju, pomaga umirjati astmatične napade in lajša občutek razdraženosti v dihalnih poteh ter pri prehladih. Preventivno ga uživajmo za grgranje ter razkuževanje ustne votline in grla, da ne zbolimo. 

✔️Dokazi o učinkih žajblja na vročinske oblive:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21630133/

✔️Vpliv žajblja na hormone:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23670626/

Dejansko je žajbelj vsestranski.

Za naročilo HIDROLATA (100ml), TINKTURE, 100ml (na osnovi alkohola), SUHEGA ŽAJBLJA (30g), ETERIČNEGA OLJA (5ml), NARAVNEGA PRIPRAVKA za odpravo težav v menopavzi (100ml) ali osebno konzultacijo kontaktirajte na e-naslov info@sanjamajerle.com.

Recept za dobrodejno karamelno žajbljevo mleko proti kašlju:

Za pripravo karamelnega žajbljevega mleka za pomirjanje kašlja potrebujemo 2 dl mleka, nekaj listov žajblja, žlico sladkorja in žličko cimeta v prahu. Najprej v lončku za kuhanje segrevamo sladkor, dokler ne karamelizira. Nato lonček odstavimo in dodamo vroče mleko. Vse skupaj nato še naprej kuhamo in mešamo, dokler se sladkor ne raztopi. Zatem dodamo list žajbelj zdravilen. Ko pripravek zavre, ga odstavimo, pokrijemo in pustimo stati 10 minut. Po tem času precedimo in na koncu napitku po želji dodamo še malo cimeta. Popijemo v primeru težav s kašljem, lahko tudi za umirjanje pred spanjem. Ker je tujon dobro topen v maščobah (tudi v mleku), pijemo žajbljevo mleko le v primeru akutnih težav, do 1 skodelico dnevno.